Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Marecki z miasteczka Rzepin. Mam przejechane 50767.38 kilometrów w tym 0.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 20.03 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Marecki.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w kategorii

Warsztat

Dystans całkowity:253.55 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:13:05
Średnia prędkość:19.38 km/h
Maksymalna prędkość:49.32 km/h
Suma podjazdów:351 m
Suma kalorii:3140 kcal
Liczba aktywności:17
Średnio na aktywność:14.91 km i 0h 46m
Więcej statystyk
 • DST 14.90km
 • Czas 00:40
 • VAVG 22.35km/h
 • VMAX 32.90km/h
 • Temperatura 20.0°C
 • Sprzęt Kross Trans 5.0
 • Aktywność Jazda na rowerze

Dzień serwisowy

Poniedziałek, 1 kwietnia 2024 · dodano: 01.04.2024 | Komentarze 5

Tak wiem święta i nie wypada robić, ale ja ich nie obchodzę. Składam życzenia z szacunku, uznaje że takie coś jest, choć od 20 lat jestem ateistą.
Przede wszystkim dziś wymieniłem napęd i kasetę. Nie wiem jaki przebieg miała stara, oceniłem ząbki i uznałem że czas najwyższy na wymianę. Doszyły do mnie jakieś stuki z suportu, ale finalnie okazało że poluzowały się śruby ściskające lewe ramię korby.. Przesmarowałem także stery od kierownicy, przy okazji kasując lekki luz, a także wymieniłem obie linki od hamulców. Rower wygląda na odnowiony i gotowy na wiosenne eskapady. Zrobiłem testowo około 15 km po Rzepinie i Starościnie, by kaseta i łańcuch się ułożyły..

W przyszły tygodniu kupię jakiś GPS, ten telefoniasty ssie..


Kategoria Warsztat


 • DST 8.50km
 • Czas 00:28
 • VAVG 18.21km/h
 • Temperatura 9.0°C
 • Sprzęt Kross Trans 5.0
 • Aktywność Jazda na rowerze

Test przerzutki

Wtorek, 20 lutego 2024 · dodano: 20.02.2024 | Komentarze 3

Krótko, bo dziś przyjechała do mnie nowa tylna przerzutka - Shimano Deore RD-M592. Zakupiłem ją w moim ulubionym internetowym sklepie rowerowym - Centrum rowerowe. Mimo braku śruby baryłkowe przy przerzutce, udało mi się ją w miarę wyregulować przy pomocy śrubek H i L, oraz baryłki przy manetce. Oczywiście regulacja będzie aktualizowana jeśli wystąpią jakieś zgrzyty. To co odczuwam wraz z nowym zakupem to płynniejszą zmianę biegów i lepszą sprężynę niż tę którą miałem w Alivio.

Podjechałem dla testu nad Jezioro Bledzewskie, które już jest zasilane wodą z pól. Po czterech latach całkowitej posuchy.
Dzień z przejaśnieniami, ale też często drobno popadywało..


Przerzutka Shimano Deore RD-M592
Przerzutka Shimano Deore RD-M592 © Marecki

Jezioro Bledzewskie wreszcie odżyło
Jezioro Bledzewskie wreszcie odżyło © Marecki


Kategoria 0-25 km, Warsztat


 • Temperatura -1.0°C

Nowa kaseta i łańcuch

Środa, 17 stycznia 2024 · dodano: 17.01.2024 | Komentarze 6

Zawsze w okresie zimowym robię sobie różne rowerowe zakupy, głównie dotyczące zużywalnych części. 13 miesięcy temu ostatni raz zakupywałem zestaw napędowy, czyli łańcuch i kasetę. Zwykle jako combo : kaseta od alivio i łańcuch KMC w 9 stopniowanym zakresie. Z niezrozumiałych powodów łańuch KMC podrożał blisko 30 zł, więc nadeszła pora na wymianę. Kolega MateM ponad rok temu zasugerował zmianę na łańcuch HG-93 od shimano, dość mocno chwaląc go sobie. Posłuchałem i kupiłem HG-93 w cenie kilkunastu złotych taniej niż ten nieszczęsny KMC. Ciekaw jestem jaka wyjdzie zmiana. Na razie jeszcze stary system napędowy jeździ, więc zmiana nie jest wymagana. Niestety mimo ładnej pogody nie znalazłem dziś czasu na rower stricte wycieczkowy. Czekanie na kuriera, oraz załatwianie opału na jesień zajęło cały dzień. Mam jeszcze 5 dni urlopu, liczę na parę dni jazdy, tym bardziej że pogoda nie wygląda na najgorszą.

Kaseta SHIMANO Alivio CS-HG400  i łańcuch HG-93 w stopniowaniu 9 rzędowym.

Nowa rowerowa biżuteria
Nowa rowerowa biżuteria © Marecki


Kategoria Warsztat


 • DST 10.50km
 • Czas 00:29
 • VAVG 21.72km/h
 • VMAX 27.60km/h
 • Temperatura 14.0°C
 • Sprzęt Kross Trans 5.0
 • Aktywność Jazda na rowerze

Wymiana supportu

Poniedziałek, 23 października 2023 · dodano: 23.10.2023 | Komentarze 4

W ostatnim czasie zauwazyłem lekkie luzy w korbie, irytujące zwłaszcza podczas jazdy pod górkę..
Jako że mam uczulenie na niesprawny rower, natychmiast zamówiłem sobie nowy support w systemie Hollowtech II, który mi dziś przyjechał. Wybór padł na sprawdzony Shimanowski 
SM-BB52. Mając w domu potrzebne narzędzia (klucz do odkręcania supportu) oczywiście zająłem się sam tematem. Troszkę zapieczona była strona napędowa, ale po odtłuszczeniu stary support został wykręcony, dobrałem te same podkładki i całość skręciłem. Próbna jazda po mieście potwierdziła eliminację luzów, a że podkładki były identyczne, nie musiałem regulować przedniej przerzutki. 


Kategoria 0-25 km, Warsztat


Zakupy rowerowe..

Niedziela, 4 grudnia 2022 · dodano: 04.12.2022 | Komentarze 4

Obecnie chwilowo nie jeżdżę na rowerku bo raz że pogoda ssie, poza tym wszystkie plany wykonane, ale wciąż ulepszam sobie machinę.
Wykorzystując blackfridayowe obniżki, bo takie mimo wszystko były/są (sprawdzałem ceny przed miesiącem by porównać z obecnymi) dokupiłem sobie trochę spraw do Krossa.
Jeden zakup był wymuszony, gdyż po trzech latach przetarł mi sie kabelek do licznika od sigmy, więc zakupiłem go z podstawką..

Podstawka do licznika SIGMA Topline 2016

Poza tym

- Klamka hamulca SHIMANO Alivio BL-T4000 (prawa)
- Kaseta SHIMANO Alivio CS-HG400 srebrny / Liczba rzędów: 9
- Łańcuch KMC X9 Silver/Grey srebrny-szary / Liczba ogniw: 114
- Manetka SHIMANO Alivio SL-M3100 (prawa)

Te zakupy powyżej już mam. Za te 5 rzeczy zapłaciłem 340 zł. Jak też widać zmieniłem 8 na tylny 9 rzędowy napęd o stopniowaniu 11-34. Jako że stare klamkomanetki tego nie obsługiwały, przeszedłem na system klamka i osobno manetka w systemie rapidfire od Alivio..

Czekam jeszcze by dojechały do mnie
- Manetka SHIMANO Alivio SL-M3100 (lewa)
- Klamka hamulca SHIMANO Alivio BL-T4000 (lewa)

A potem wszystko ładnie sobie zmontuje i cała kwestia napędowa w moim rowerze będzie zakończona. Będzie to pełna grupa Alivio prócz łańcucha, które od KMC subiektywnie wydają mi się być lepszym wyborem..


Kategoria Warsztat


 • Temperatura 25.0°C

Kolejne zakupy.

Poniedziałek, 4 lipca 2022 · dodano: 04.07.2022 | Komentarze 4

Mimo że moje ostatnie wypady kilometrowo nie powalają, wciąż sobie ulepszam rower. W ostatnim czasie wymieniłem przednie koło. Poprzednie z dynamem w piaście Shimano poszło chwilowo do starego krossa, a do nowego zakupiłem koło firmy Koga z dynamem - Sram I Light D3
Koszt 200 zł (obręcz + dynamo). O dziwo podłączenie wtyczki od lampki pasowało.
Dziś za to kurier przywiózł mi nowe pedały. Parę tygodni termu na mokrej wycieczce ślizgnął mi się but i o mało nie fiknąłem ryjem o glebę i to był głównie powód zakupu czegoś, co nie zsunie mi tak łatwo buta z pedała. Po dwóch tygodniach czytania opinii, bo zawsze robię rekonesans przed zakupem, zdecydowałem się na nylonowe pedały firmy Dartmoor - model Candy Pro, na łożyskach maszynowych. Koszt 110 zł. 


Kategoria Warsztat


Kolejne zakupy.

Czwartek, 24 marca 2022 · dodano: 24.03.2022 | Komentarze 4

Wpis techniczno-warsztatowy.

Dziś kurier przywiózł mi nową obręcz Alexrims na piaście Novatec (łożyska maszynowe) z 36 szprychami. Oczywiście wrzuciłem ją od razu do krossa, Cenowo zamknąłem się w 300 zł. Dodatkowo zamontowałem nowa kasetę (Alivio HG-51 z łańcuchem KMC X8, które miałem od jakiegoś czasu). Całość chodzi przepięknie. W tym miesiącu wyczerpałem finanse na rowerowe zakupy. (Od początku roku wyszło prawie 800 zł z nową korbą i supportem, oraz kasetą, łańcuchem i paroma narzędziami)

Następne co planuje to tylko wymianę przerzutki przedniej na jakąś markową i być może wymianę sterów, ale to już nieporównywalnie mniejsze wydatki od tych z marca.
Zbliżam się coraz większymi krokami do zbudowania wymarzonej machiny, która powiezie mój tyłek po nieco dalszych i ambitniejszych terenach :)


Kategoria Warsztat


Zakupy rowerowe na przestrzeni lat - krótkie recenzje

Czwartek, 17 marca 2022 · dodano: 17.03.2022 | Komentarze 4

Wpis bezkilometrowy.
Zbierałem się dłuższy czas do zrobienia takiego wpisu. To recenzja rzeczy wartych uwagi, dodatków które nabyłem od 2014 roku, wraz z zakupem pierwszego trekkinga. Może komuś się przyda taka wiedza..

1. Garmin Etrex 10
W 2014 roku, zacząłem nagrywać ślady wycieczek. Pierwsze wycieczki zapisywałem aplikacjami w smartfonie wyposażonym w GPS. Szybko odkryłem liczne wady takiego systemu, zwłaszcza zrywanie śladu i niedokładność pomiarów. Parę miesięcy wytrzymałem aż wreszcie poirytowany zakupiłem za nieco ponad 350 zł, swoją pierwszą nawigację. Garmin Etrex 10 - służy mi do dziś. Jest zwykłym trackerem i robi to do czego został stworzony. Nagrywa ślad przejazdu. Zasilany akumulatorami. Przez 8 lat NIGDY nie zerwał/zgubił mi sygnału. Zdecydowanie polecam.

2. Sakwy Sport Arsenal - 465
Służyły mi kilka lat. Były to dobre lata, Niestety po jakimś czasie zepsuły się zamki. Całość nie była wodoodporna, choć zawierała pokrowiec na wypadek deszczu. Mocowanie do bagażnika nie porywało i było największą wadą modelu. Musiałem posiłkować się trytytkami. Polecam, aczkolwiek są lepsze alternatywy.

3. Opony Schwalbe
Przeszedłem na nie w 2015 po szybkim zużyciu się opon firm Kenda i Rubena. Zdecydowanie lepsze ogumienie od dwóch poprzednich marek. Niewiele przebić. W obu swoich trekkingach pierwotnie były to budżetowe modele Land cruiser lub silento, ale prawdziwą klasę pokazał model Premium - Marathon plus, które używam od czerwca 2020 r. Do teraz nie było ani jednego przebicia, a zużycie bieżnika niezauważalne. Marathony plus to 115 -120 zł za sztukę. Zdecydowanie warto.

4. Sakwy Crosso dry small 2 X 15 litrów
Jeden z najlepszych zakupów jakie zrobiłem na przestrzeni lat. Warto dodać że Polski produkt. Służą mi do wszystkiego: zakupów, wycieczek, przewozów towarowych. Wodoszczelne, metalowe haki mocowania do bagażnika. .Ok 250 zł za komplet. Tanie nie są, ale zdecydowanie polecam. Są też większe rozmiary, ale te co mam powinny wystarczyć większości potrzeb.

5. Lampki Conwoy
Pierwsza lampka to trzydiodowa Conwoy S8 zakupiona na przełomie 2014/2015. Moc 980 lumenów, Działa do dziś, robi robotę..
Druga to Conwoy S2+. jednodiodowa o mocy 1800 lumenów. Zakupiona w 2022. Pierwsze testy pokazują jakość na najwyższym poziomie. Oczywiście nowa jest widocznie mocniejsza od starszej. Obie lampki to oświetlenie dodatkowe w moim rowerze. Lampki w przedziale 150 zł za model z mocowaniem do roweru i akumulatorem.

6. Lampka Busch & Muller Lumotec IQ Cyo Premium T Senso Plus 80 lux, na dynamo w piaście. Moje podstawowe oświetlenie rowerowe.
Dodam że zarekomendowane przez kolegę 
Kolzwera
Absolutnie mega zakup.
Oświetlenia to jasny prostokąt czy też może pięciokąt, a na samej jego górze mocniejszy jasny punkt, który świetnie wynajduje dziury. Na uwagę zasługuje tez wbudowany kondensator i jasne światło postojowe z diod znajdujących się pod głównym reflektorem. Lampka z "odcięciem", które polega na tym że nie oślepiamy jadących z naprzeciwka. Zdecydowanie polecam. Produkt kosztuje ok 300 zł. Nabyłem je na początku 2021.

To na razie tyle. 


Kategoria Warsztat


 • DST 19.50km
 • Czas 01:13
 • VAVG 16.03km/h
 • VMAX 25.50km/h
 • Temperatura 7.0°C
 • Sprzęt Kross Trans 5.0
 • Aktywność Jazda na rowerze

Zakupowo-warsztatowo-miejsko

Środa, 16 lutego 2022 · dodano: 16.02.2022 | Komentarze 4

Wychodzi na to że przez dwa dni z przyczyn pogodowych sobie zwyczajnie nie pojeżdżę, więc dziś po obiadku zabrałem czteropak żywca do garażu i zrobiłem sobie dzień techniczno-naprawczy :)

Na pierwszy ogień poszedł stary Trekking - Kross Siberian, do którego w necie zakupiłem żabki do mocowania błotnika. Ten mały plastikowy piździelec  który trzyma błotnik dość często się łamie, więc kupiłem od razu zapas uchwytów na parę lat. Przeglądając allegro do koszyka dodałem też na wszelki wypadek oryginalny uchwyt do nawigacji, czyli mojego etrexa od Garmina. Stary ma już 5 rok i "sanki" na których trzyma sie nawigacja, zwyczajnie się wyjeździła. Za te zakupy poszło 75 zł, tu drogi był garminowski uchwyt..
Krossa przesmarowałem i dopompowałem. Rower użytkuje na dojazdy na autobus do pracy, więc też musi być tip-top, tym bardziej że stoi po 12 godzin na dworze.

Druga praca to mój podstawowy Kross - Trans 5.0. Zdjąłem koło, odkręciłem kasetę, wrzuciłem smar maszynowy, przeczyściłem napęd oraz łańcuch i skasowałem luzy w sterach. Podkręciłem support w korbie, przesmarowałem pedały i wymieniłem linkę tylnej przerzutki. Nie zanosi się na razie na żadne inne wymiany.

Dodatkowo przejrzałem Gianta mojej mamy, Ale tam wszystko ładnie chodzi, więc skończyło się na dopompowaniu kół i przesmarowaniu łańcucha. Mama zadeklarowała się że wiosną parę razy się ze mną przejedzie :)

Bonusowo dodaje km miastowe z połowy lutego. Już wieje solidnie, a prognozy na noc są nieciekawe. Zabezpieczyłem wszystko co może odlecieć.


Kategoria Miasto, Warsztat


 • DST 8.20km
 • Czas 00:23
 • VAVG 21.39km/h
 • VMAX 32.00km/h
 • Temperatura 15.0°C
 • Sprzęt Kross Trans 5.0
 • Aktywność Jazda na rowerze

Po wymianie kasety i łańcucha

Środa, 22 września 2021 · dodano: 22.09.2021 | Komentarze 5

Dziś nie miałem czas na wycieczke, bo rano w robocie, a po południu zrobiłem tylko szybką wymianę napędu w rowerze. Kross dostał nowy łańcuch KMC i kasetę od Shimano HG51 jak zwykle w stopniowaniu 11-32. Zrobiłem jeden przejazd po zakupy i krótką 6 km trasę po ścieżce do Gajca by łańcuch się ułożył, a pewnie będzie potrzebował jeszcze z 30-50 km by się dopasować. W nocy padalo, obecnie coraz lepsza pogoda. Jutro wolny dzień, więc może się gdzieś przejadę i to rano, bo ponoć idzie jakaś jachira.. Przepraszam wichura.
Grzybki się suszą, a na moim orzechu dostrzegłem dziś wiewiórkę. Oczywiście rzucającą we mnie łupinkami :)


Wiewiórka na moim orzechu..
Wiewiórka na moim orzechu.. © Marecki


Kategoria Miasto, Warsztat